відкриті уроки

           Урок природознавства 5 клас

Тема:      Узагальнення знань з теми « Вода». Захист міні-проектів
Мета:
Формувати ключові компетентності: вміння вчитися – вчити учнів організовувати свою діяльність, висловлювати свої думки;
загальнокультурні – вчити дітей зв′язно висловлюватися, використовувати набуті знання; 
інформаційно-комунікативні – розвивати навички дослідницької діяльності, вміння робити висновки,  навчати аналізувати й відтворювати потрібну інформацію;
громадянські – виховувати гуманну, активну особистість, здатну дбайливо ставитись до природи;
 природознавчу - шляхом засвоєння системи інтегрованих знань про неживу та живу природу, оточення людини, елементарні уявлення про об’єкти природи;
узагальнити отримані знання про значення й використання води для задоволення потреб людини, для життя на Землі, формувати вміння аналізувати природні явища;сприяти екологічному вихованню, економії та раціональному використанню води, виховувати дбайливе ставлення до води як найціннішої речовини на Землі.
 Хід уроку
І.    ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ  Фонова музика « Музика води»
Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними  . Завдання наші такі
( можна оформити як девіз уроку):
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.

Настрій дітей, намалюйте свій смайлик.  
Перевірити ведення календаря погоди.
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
- Яка найбільш поширена речовина на планеті Земля?
- Якої речовини найбільше в нашому тілі?
- Без якої речовини можна прожити лише декілька днів?
Антуан де сент Екзюпері ( письменник , дослідник) казав: Воде не тільки необхідна для життя , вода є саме життя».  

ІІІ.  Навчальні проекти
Перший міні- проект : Властивості води ( Рабовлюк Данило)- Презентація , досліди.
Заповнити схему «властивості води» робота в зошитах
Другий міні- проект: Унікальні властивості води ( Коваленко  Даша) презентація
Які унікальні властивості води запам ятали? Робота в зошитах
Третій міні- проект:  Колообіг води у природі. ( Литвин Денис) презентація,  демонстрація малюнків дітей
Четвертий міні –проект: Визначення  води в живому організмі
(Шепель Вячеслав) презентація, практична робота « Визначення вмісту води  у власному організмі»

П ятий міні-проект: Де ми втрачаємо воду?( Руденко Руслана) презентація, практична робота « А скільки води витрачає ваша сім`я» Д/З
Шостий міні-проект: Водні ресурси та їх забруднення (  Терещеннко Артем) презентація, робота з картою показати річки , озера України
  У водойми України щороку виливають приблизно 7,3 млн т забруднюючих речовин. Зберігати воду чистою — означає зберігати здоров'я, життя та красу довкілля. Статистика свідчить, що 80% хвороб є наслідком незадовільної питної води.
Сьомий міні-проект: Охорона водних ресурсів України. (Ігнатенко Оля) презентація.Охорона водних ресурсів Плакат
Запаси прісної води на Землі постійно зменшуються, бо з кожним роком зростає її споживання. Питна вода становить близько 2 % від загальної кількості. Нестача води може стати однією з найважчих проблем людства в найближчі десятиліття. На нашій планеті є великі природні запаси води, однак несолоної (питної) води на нашій планеті в тисячі раз менше, ніж солоної. Нестача питної води відчутна вже тепер, і їй загрожує забруднення.
Тому ухвалено закони про охорону вод, за цим стежить держава. Отже, проблема раціонального використання й збереження водних ресурсів — першочергове завдання, яке стоїть перед суспільством.
Восьмий міні проект  Вислови про воду, приказки, прислів я, загадки (Коротя Віта) , презентація
Які вислови, цитати , приказки , загадки ви запам `ятали?
     VI.  УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
Природничий диктант

1. Вода — багатство Землі. Вона необхідна для життя... 
2.У природі вода перебуває у трьох станах:... 
3.Більша частика поверхні Землі вкрита водою. Вода міститься в... 
4.Вода має властивості..
5. При замерзанні  об’єм води  ... 
6.Речовини, що розчиняються у воді, називаються... 
7.Вода для них є... 
8. Водяна пара — це вода в рідкому стані. ( Так або ні)
9.Перетворення води з одного стану в інший відбувається в природі рідко. (Так або ні)
10..Вода у природі постійно рухається. (Так або ні)
11.Для того щоб зберегти воду чистою, на підприємствах будують очисні споруди. (Так або ні)
12.Більшу частину води на Землі складає солона вода морів і океанів. (Так або ні)


VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
 намалювати «Воду»



ТЕМА 1. ПЕРІОДИЧНИЙ ЗАКОН І ПЕРІОДИЧНА СИСТЕМА
                  ХІМІЧНИХ ЕЛЕМЕНТІВ. БУДОВА АТОМА
УРОК 16. ЗАХИСТ НАВЧАЛЬНИХ ПРОЕКТІВ
Мета: Формувати ключові компетентності:
навчально-освітню - продовжувати впровадження проектної діяльності на уроках хімії; вчити учнів організовувати свою діяльність, висловлювати свої думки, з метою оволодіння учнями вмінь з пошуку, класифікації та обробки інформації, закріплення вмінь роботи над проектом та його захисту.

 природознавчу - шляхом засвоєння  знань про періодичний закон та періодичну систему хімічних елементів Д.І. Менделєєва;
узагальнення отриманих знань про будову атома, характеристику хімічних елементів за місцем у ПС; формування вмінь використовувати  Періодичну систему Д.І. Менделєєва для пояснення властивостей простих речовин та їх сполук;
загальнокультурні – вчити дітей зв′язно висловлюватися, використовувати набуті знання;
соціальні – навчати працювати в групах;
інформаційно-комунікативні вміння робити висновки,  навчати аналізувати й відтворювати потрібну інформацію;
громадянські – виховувати гуманну, активну особистість.

Тип уроку: захист проектів.
Навчальне обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Презентація: питання- відповіді
    ІІІ. ЗАХИСТ ПРОЕКТІВ
 Теми проектів:
1.    «Походження назв деяких хімічних елементів» Бобир Олександр, презентація;
2.     «Принципи утворення назв деяких хімічних елементів» Рабовлюк Павло, презентація;
3.     «Походження назв хімічних елементів 2 періоду» Кузін Станіслав, презентація;
4.     «Хімічні елементи в літературних творах» Кузіна Аліна, презентація;
5.     «Хімічні елементи в літературних творах та хімічні помилки в них». Почоменко Аліна, презентація.
ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Практичне використання знань з теми «Періодичний закон.
Презентація: Відгадайте елемент.
1) Це галоген, розташований у V періоді. ( йод)
2) Найлегший лужний метал. ( літій)
3) Для цього елемента Д. І. Менделєєв виправив відносну атомну масу.
( берилій)
4) Елемент VI групи, який ніколи не проявляє валентності, що дорівнює номеру групи.( кисень)
5) Хімічний елемент з протонним числом 23.( ванадій)
6) Хімічний елемент з нуклонним числом 23.( натрій)
7) Хімічний елемент, у якого 11 електронів. (натрій)
8) Хімічний елемент, у якого 4 нейтрони.( літій)
9) Найбільш активний неметалічний елемент. (Флуор)
10) Найбільш активний металічний елемент.( францій)
11) Елемент ІІ періоду, у якого 8 електронів на зовнішньому енергетичному рівні. ( неон)
2. Складіть формули речовин: Завдання на карточках
1) натрій сульфід__________________________________
2) калій гідроксид_________________________________
3) літій оксид__________________________________
4) магній бромід____________________________________
5) кальцій оксид__________________________________
6) купрум(ІІ) гідроксид_______________________________
Знавці хімічних елементів (5 хв.)
    Упродовж 5 хвилин члени команди відповідають на запитання. За кожну правильну відповідь — 1 бал. Відповідає та команда, учасник якої першим підніме руку.
Запитання:
1.      Єдиний рідкий метал.  (Ртуть)
2.      Найпоширеніший елемент на Землі ( Оксиген ).
3.      Наявність якого хімічного елемента зумовлює зелене забарвлення рослин?(Хлор, Магній).
4.      Який перший хімічний елемент у періодичній системі? (Гідроген)
5.      Який елемент називають «світлоносцем»? (Фосфор)
6.      Металічний елемент, необхідний для надання крові червоного кольору?   (Ферум)
7.      Від якого металічного елемента залежить міцність кісток? (Кальцій)
8.      Чим надувають шарики, щоб вони взлітали в небо?  (Гелій, водень).
9.      Метал, який вражає нечисту силу.   (Срібло)
1      Який хімічний елемент накопичують у собі морські водорості? (Іод ).

Додаткові завдання
2. Елемент розташований у ІІІ періоді, І групі головної підгрупи. Визначте цей елемент і підрахуйте кількість протонів і електронів у атомі цього елемента. Напишіть графічну й електронну формули атома цього елемента.
(натрій)
3. У невідомого елемента на третьому, останньому, шарі електронів удвічі більше, ніж на останньому шарі в атомі Магнію. Визначте невідомий елемент А. Напишіть графічну й електронну формули атома елемента А.
(кремній)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ, ОЦІНЮВАННЯ УЧНІВ, ВИСНОВКИ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати презентацію, реферат про життя та наукрву діяльність 
Д.І. Менделєєва.



Немає коментарів:

Дописати коментар